úterý 14. května 2024

Místo pro mimořádně kvalitní nadpis

 

 Původně jsem chtěl napsat o tom, jak jel Inženýr se Slávkou na rugbyový turnaj do Brna. Ale neudělám to. Jednak se trochu obávám, že by na mne nějaký náhodný kolemjdoucí poštval OSPOD za to, že to nebohé dítě posílám do takový divočiny, no a pak tomu osud tak chtěl, že mi korporát nasral víc, než trenéři, který si jednou při organizaci výjezdu vybrali slabší chvilku.

Jako každej správnej korporát, co se pyšní ISO certifikací, i ten náš má na všechno papír. Týká se to samozřejmě také hodnocení a péče o zaměstnance, což je konkrétně u nás ve firmě poněkud palčivé téma minimálně od chvíle, co se náš pan obchodní řídící rozhodl jistou nedostatečnost v nabídce firemních benefitů odstranit zavedením ovocných dnů.

Ovocný dny znám ze dvou jiných firem, z jedný osobně, ze druhý zprostředkovaně. V tý první šlo o takovej trochu zoufalej pokus udržet při zdraví zaměstnance, který v zimě často odnášeli chřipečkama pendlování mezi mrazivými exteriéry starého areálu slévárny a teplou náručí výrobní haly samotné. V tý druhý už se všema těma příspěvkama na penzijní připojištění, firemníma školkama a jinejma třináctejma platama prostě nevěděli, jak by těm zaměstnancům vlezli do prdele ještě hlouběji, snad aby ani paty nekoukaly...
Chvilku - tak asi než by google zobrazil výsledky hledání klíčového slova "kreténi" - jsem přemýšlel, které z obou výše popsaných firem je to u nás podobný. Ušetřím vám 0,034 sekundy a rovnou řeknu, že ani jedný. Nepřízni počasí, která by volala po vyšší saturaci vitamínama, vystaveni nejsme a že by si nás firma nějak rozmazlovala se také říct nedá. Pročež teatrální ohlášení na vánočním večírku; překvapení, na které tu všichni čekáte, krásný voňavý a především lahodný a zdravý dárek za vaši skvělou práci... tramtadadááááá...Fruit days! ...mělo poněkud tragikomickou příchuť. Zbývá dodat toliko, že naše tehdejší personální, na níž to vyhlášení obchodní řídící delegoval, ihned po představení nového firemního benefitu prohlásila "Já vedle toho kreténa sedět nebudu!" a od té doby ji na večírku nikdo neviděl. Kreténa bohužel ano.

Myslím, že to by jako úvod do děje stačilo, vraťmež se zpět do současnosti k tomu, jakým způsobem to v rámci "normalizovaných požadavků na péči o zaměstnance" plácáme teď. Ve firmě máme nástroj, říká se mu Plán Rozvoje Zaměstnance (dále PRZ), který slouží k meziročnímu posouzení práce jednotlivých zaměstnanců, v němž si šéf z dostupných dat utřepe nějaký zhodnocení, to předá zaměstnanci k prostudování a vyjádření, v rámci čehož proběhne obvykle vcelku stručná debata o tom, co dotyčnýho v následujícim období čeká. PRZ zaznamenal jisté nepravidelnosti ve fungování v momentě, kdy naši vcelku malou firmu spolknul zahraniční investor. Koncern s asi 25k zaměstnanci s náma měl strašně velký plány, chtěl nám zavádět svůj systém hodnocení a odměňování zaměstnanců, z čehož sice nakonec sešlo, ale do toho pak zase vletěl kovídek, za něhož jsme měli jiný starosti na vyplňovat lejstra pro personální a zpět k životu byl PRZ opatrně probouzen od předloňska. Ohledně výstupů z PRZ však nadále platilo, že stačila variace na "keep up good work" a tím bylo hotovo. Protože kdo tak má čas vymejšlet tam nějaký koniny, že jo?

No tak naše nová personální má čas vymejšlet koniny. Naše nová personální je osoba, která se obrací naruby při představě, že bychom si v kanclu dali na oslavu něčích narozenin panáka, ale absolutně nemá problém přijmout na recepci  uzlík neuróz, kterej pak na mezinárodnim veletrhu nafackoval hostesce (zaplať Buddha, že ne cizí). Na jedné ze svých prvních celofiremních porad dostala od jednoho prostořekého kolegy poctivou porci bídy, když prohlásila, že PRZ nemá se zvýšením mzdy nic společnýho přesto, že se přímo v tom dokumentu popisoval způsob, jakým se performance index přepočítával na procenta osobního ohodnocení zaměstnance.

V každym případě se ale zaměstnanci ve svym držkování shodli především na tom, že oživování PRZ trvá dost dlouho a navzdory tomu, že jde o meziroční hodnocení (copak hodnocení, hlavně to drobný přikrmení toho osobka, že jo), někteří z nás ho neviděli od roku 2017. A tak naše personální přitlačila na mozek a vymyslela, že se PRZ zjednoduší (Ok), termínově sjednotí, aby šéfové týmů neměli nějaký na stole neustále (pořád ok) a pro větší pohodlí se částečně zautomatizuje (wtf...?). Přičemž ta automatizace se bude týkat především vyhodnocení splnění meziročních cílů, které si zaměstnanec ve spolupráci s nadřízenym stanovil. Cíle musej bejt tři. Teda jako nemusej. Mužou bejt klidně jen dva, nebo klidně i žádnej. Jen to ten automat (ten kterej pak bude přepočítávat ten performance index na procenta osobka) rovnou vyhodnotí jako nesplnění cílů (jasně, že s odpovídajícim dopadem na to osobko). Ale jinak jsou ty cíle samozřejmě úplně dobrovolný a vůbec si s tim nemusíte lámat hlavu. Jo a měly by představovat něco navíc, něco co nesouvisí přímo s dennim chlebem v zaměstnání. Takže žádný "keep up good work" volodroidi. Rozvíjet se budete jak vzteklý.

Dneska nám tuhle přenádhernou novinku personální představovala a dostala bídu znova. Protože proč jsou na osobko navázaný zrovna cíle a proč zrovna tři a proč se tim PRZ vůbec zasírá, když nám k němu neumí dát víc, než pytlík manažerskýho newspeaku, kterej nikomu v ničem nijak nepomůže a všechno, co lidi na tom PRZ kdy zajímalo je, že to byl de facto jedinej způsob, jakym se u nás zvyšovala mzda. 

A já, i když se snažim nebejt tak příkrej jako řečený kolega, nemůžu jinak, než se k tomu prskání přidat. Celej ten cirkus vůbec nepočítá s tim, že každej rozvoj má svůj strop a že při relativně nízký fluktuaci zaměstnanců u nás ve firmě se povětšinou už krčíme těsně pod nim. Jaký extrabuřty si mam vymejšlet po třinácti letech ve firmě, když ani nemam ambice nějak podstatně stoupat hierarchií tý firmy, protože prostě nechci technickou práci vyměnit za administrativu? Dobře - na letošek si tam mužu napsat, že si třeba o procentu srazim chybovost. Ale (nehledě na to, že si nějaký pitomosti potřebuju vymyslet ještě dvě) příští rok co? ...že budu baštit víc vlákniny a míň bůčku, abych byl zdravej a firmě dýl vydržel?

Běžte s tim kurva do prdele! Já jsem konstruktér, ne podomní prodejce vysavačů, abych se šéfovi zavazoval, že příští rok prodám o dva víc, než letos.



10 komentářů:

  1. No pekny. Nam jednou za covidu vysly celofiremni KPIcka asi na 140 % plneni a managment nam to sice se sipenim zaplatil, ale hned k tomu dodal, ze to nekdo urcite spatne spocital. Hned v dalsim kvartale uz to bylo spocitany dobre na 80 %, aby z nas ty prachy nahodou nezkazily. Jinak za rok to dela v prumeru plus minus jeden mesicni plat, kdyby ho dali rovnou jako 13. bez kecu a tanecku, usetri se mraky casu.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. S KPI nemam problém. Že mou práci někdo nějak hodnotí považuju za přirozený, když mi za ní posílá peníze. I když takovýhle čarování s výpočtem je takový... trapný no.
      Ale tyhle motivační sračky, co vymysleli teď u nás, mi vaděj. Takhle formulovanej požadavek na stanovení nějakýho cíle osobního rozvoje člověka v podstatě nutí dělat jednu ze dvou věcí:
      Buď se v práci místo práci na projektu, kterej nám někdo zaplatí, věnovat režii. Nebo se věcem spojeným s prací věnovat ve volnym čase. Oboje považuju škodlivou hloupost.
      Nakonec to stejně všichni nějak ojebou a zůstane z toho jen zbytečná vysírka.

      Vymazat
    2. To jo, ale my mame v ramci KPIs nezanedbatelnym pomerem zahrnuty to, jak se firme dari, tj. kolektivni zodpovednost za neco, co absolutne nemas sanci ovlivnit. Zvlast, kdyz se to fikane nastavi tak, ze nikdy nejsme dost dobri.

      Vymazat
    3. No jasně no... Protože přeci jste tam všichni rodina a ty musíš bejt týmplejer a takhle to tam máte přeci jako motivaci, abyste nezpychli a pořád měli na paměti, že prostor pro zlepšování je vždycky. Bože, mně se chce blejt... :-D

      Vymazat
  2. To je jak za socialismu.

    Na ÚV něco vymysleli a pak to propadávalo systémem a postupně se to zahrávalo do autu a nahoru se pak podávala hlášení o úspěších. Pak strana nějak zjistila, že se to vše dělá jen formálně a tak vyhlásila tažení proti formalismu a i to bylo úspěšně, i když jen formálně, splněno.

    Myslím, že ve všech korporátech tyhle PRZ udržujou lidi, co se to kdysi učili na škole a když mají motivovat zaměstnance, tak to udělají stylem línýho studentíka, že to jen vytáhnou, okopčej a přikážou podřízenejm ať to vyžadujou.

    Mám podezření, že kdyby se to dohledávalo, tak by se přes různá okopírovaná, parafrázovaná skripta došlo nakonec někam k Fordovi a Carnegiemu, kteří to všechno ovšem původně sepsali jako deep fake na zmatení konkurence.

    U nás bylo celkem jasný, že nám platy za výkonnost zvedat nebudou a když ji výrazně zvedneme, tak nám jen sníží určený čas a jsme tam, kde jsme byli. Takže byla motivace firmou NEdělat žádná výrazná zlepšení.

    Mzdy ve skutečnosti závisely od toho, co musej zaplatit, aby všichni neutekli dělat ke konkurecnci a pak od neschopností zaměstnanců v zámoří (protože kdyby to dělali za 3x míň úplně stejně, tak tam firma je celá už dávno).

    Výkonost u nás byla jen o rozdílech mezi jednotlivými zaměstnanci, někdo datluje a někdo jede všema deseti, někdo prohodí pár vět s kolegou, někdo do toho buší jako fanatik, někdo trošku podvádí a někdo dělá poctivě dle předpisů.

    Kariéry se stejně dělaly spí podle toho s kým chodíš popíjet, žvanit u mašiny na kafe (a tak si vyměňujete tipy o tom, co se chystá za příležitosti) a pak starý dobrý sex. Nijak násilně, ale přeci jen jednou najali na střední pozici ženskou zvenči a po roce prasklo, že měla (asi SM) poměr se šéfem oddělení.

    Jsme normální firma, tak to bylo celkem nevinné. Motivace topmanažerů jedné nejmenované telefonní firmy se prováděla seancema skupinového sexu topmanagementu (měli na to asistentky a ještě najímaliprofesionálky zvenčí). - Ale motivovat tak všechny by firmu stálo majlant.

    A.P.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. V první řadě je to mimořádně otravný a vlastně i vcelku drzý.
      Na jedný straně si hrajem na rodinnou firmičku, kde si jako musíme všichni oddřít ten svůj kousek administrativy za neexistující back-office, na druhý straně se fackujem takovýhlema korporátníma nesmyslama, který tu práci zasíraj zbytečnou administrativou navíc. Úplně pitomá kombinace.

      Jak už jsem psal Psici - já dovedu pochopit, že zaměstnavatel zkoumá, jak pracuju a že se na to snaží vytvořit nějakej pokud možno soběstačně fungující nástroj. Jenže nastavit ho tak, aby počítal KPI z plnění nějakých cílů mimo běžnou pracovní agendu, je až urážlivě zjevně blbej nápad.

      Vymazat
    2. No, ono je nejtěžší si problému vůbec všimnout. Když Steve Jobs dával po návratu dohromady Apple, tak mu dalo dost práce přijít co tam vlastně nefunguje a co změnit. Podobně v bleděmodrým to popisoval i Brazilec Ricardo Semler, zase o svý firmě, kterou napřed vedl jako korporát a moc to nešlapalo.

      Takhle z dálky mi teď přijde, že všechny tyhle KPI, PRZ a ostatní věci jsou jen takový berličky, aby někdo, kdo do věcí nevidí a je takovej podnikatelskej potrat, přeci jen nějak mohl dělat middle management.

      Ve své knížce Baťa popisoval, jak při nějaký tý obchůzce se mu nezdály záchody dost čistý, upozornil na to příslušnýho zaměstnance, ten, že to víc nejde a tak Baťa všeho nechal, sundal sako a ty záchody osobně vyčistil do dokonalého stavu, čímž všechny zaměstnance motivoval daleko víc než čím jiným, protože když šéf může vydrhnout hajzly, tak je mohou vydrhnout nejen uklízeči, ale nikdo nechce, aby se šéf zastavil i u něj a předvedl mu, jak má plnit normu. - Jen ta norma musí bejt udělatelná a ne šikovně spočítaná na 80% s jazykem na vestě, aby se nemuselo platit zaměstnancům.

      Tam, kde zamestnance pořádně platěj tyhle motivační věci nejsou potřeba.

      A.P.

      Vymazat
    3. Ne, že bych někdy potkal člověka, kterej by byl úplně spokojenej s vejplatou, ale rozhodně je fakt, že tyhle korporátní opičárny ze všeho nejvíc působí dojmem snahy tu potřebu lidi zaplatit nějak obejít...

      Vymazat
  3. Bože! Jak tak koukám, tak korporáty jsou si podobný jako vejce vejci. Úplně jako bych svého někdejšího zaměstnavatele slyšela... inu, upřímnou soustrast. A přeju jednu ze dvou věcí: buď úspěšný tažení proti těmhle úžasným novinkám, anebo pokud možno co nejrychlejší personální výměnu na klíčové pozici, která vyústí v to, že příslušné nové koště tuhle vymoženost okamžitě zruší.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Si myslim, že to bude pomalu odehnívat... Ovšem otravná povinnost vymýšlet si blbosti tu s náma nejspíš zůstane...

      Vymazat